Playoffs Euroleague 2017: 3/4 για τους γηπεδούχους

Ανοίγει σήμερα η αυλαία της 2ης αγωνιστικής για τα playoffs της φετινής Euroleague. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Φενέρ στο φλεγόμενο Ο.Α.Κ.Α. και καίγεται για την νίκη για να μείνει σε τροχιά Final-Four. Στην παγωμένη Μόσχα η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται την Μπασκόνια και υποψιασμένη πλέον θα παίξει με σοβαρότητα για να κάνει το 2-0 στη σειρά.

Στην πρώτη αγωνιστική των playoffs, όλες οι ομάδες με πλεονέκτημα έδρας, με εξαίρεση τον Παναθηναϊκό, κέρδισαν το παιχνίδι. Σας παρουσιάζουμε μια εκτενή ανασκόπηση με όλα όσα έγιναν.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 1-0

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ της Μπασκόνια με 98-90. Σε όλο το παιχνίδι το σκορ ήταν πάντα σε απόσταση ενός καλαθιού εκατέρωθεν, ενώ το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε με τρίποντο του Τεόντοσιτς για το προσπέρασμα στο σκορ της ΤΣΣΚΑ. Αλλά και στην λήξη του ματς το σκηνικό ήταν παρόμοιο με την Μπασκόνια να πέρνει κεφάλι στο σκορ 88-90 2 λεπτά πριν την λήξη, για να έρθει και πάλι ο εκτελεστής Τεόντοσιτς (22π., 5ασ.) να πετύχει με τρίποντο το 91-90. Από εκεί και πέρα το ματς έγειρε προς τους γηπεδούχους, για να διαμορφωθείτο τελικό 98-90.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Τεόντοσιτς 22(4), Όγκουστιν 9, Φριντζόν 6(1), Τζάκσον 8, Αντόνοφ 5(1), Βοροντσέβιτς 5(1), Χίγκινς 12(1), Κριάπα 2, Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 6.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 17 (4), Βόιτμαν 12(1), Χάνγκα 12(3), Μπομπουά 13(2), Μπλάζιτς, Ντιόπ 5, Τιγί 2, Λαμπροβίτολα, Σενγκέλια 12, Μπάντινγκερ 8, Λουζ 9 (1)

Game 1 ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 98-90 (26-19, 44-40, 72-62, 98-90)
Game 2 ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 20/4, 20:00
Game 3 Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 25/4, 22:00
Game 4 Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 27/4, 22:30 (αν χρειαστεί)
Game 5 ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 2/5 (αν χρειαστεί)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 0-1

Όλα προμήνυαν ένα μεγάλο ντέρμπι στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι των φετινών playoffs. Ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 14-1 στην έδρα του (μοναδική ήττα από τον Ολυμπιακό) ήταν προετοιμασμένος να τα δώσει όλα, ενώ η Φενέρ του μεγάλου Ζέλικο Ομπράντοβιτς, παρά την κακή εικόνα της στο τέλος της κανονικής σεζόν, ήταν σίγουρο ότι θα έρθει απόλυτα προετοιμασμένη για να παίξει άμυνα και να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας του Παναθηναϊκού. Όπερ και εγένετο.Το ματς ξεκίνησε με ασφυκτική άμυνα από τους παίκτες της Φενέρ, ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε στην επίθεση και στην άμυνα δεχόταν εύκολα πόντους από τρίποντα και pick and roll. Παρόλα αυτά οι πράσινοι σιγά σιγά πήραν μπρος με την είσοδο του Παππά και του Ρίβερς και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -1 (15-16). Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ και με επιμέρους σκορ 27-12, το ημίχρονο έκλεισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα όμως το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο για την Φενερμπαχτσέ, η οποία με υποδειγματική άμυνα και μεγάλη ευστοχία στην επίθεση κέρδισε εύκολα το παιχνίδι. Με τον Μπογκντάνοβιτς σε μεγάλη μέρα (23π.) και τον Ντίξον (13π.) να πληγώνει εξίσου τους πράσινους, ο Παναθηναϊκός έμεινε σε ιστορικά χαμηλά στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις 18 πόντοι. Στα αξιοσημείωτα του ματς και η κακή εμφάνιση του Σίγκλετον (3π.) ο οποίος έπεσε στην άμυνα-μέγγενη των Τούρκων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 14 (2), Παππάς 5, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 1, Γκάμπριελ 4 (1), Μπουρούσης 3, Καλάθης 9

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 8, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 23 (5), Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 8, Κάλινιτς 16 (4), Ντίξον 13 (3), Ντατόμε 3 (1)

Game 1 Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 58-71 (15-16, 42-28, 50-48, 58-71)
Game 2 Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 20/4, 21:00
Game 3 Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 25/4. 20:45
Game 4 Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 27/4, 20:45 (αν χρειαστεί)
Game 5 Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 2/5 (αν χρειαστεί)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 1-0

Επιβλητικός στην επίθεση και «διαβασμένος» έτσι ώστε να μην πέσει στις παγίδες της Εφές, ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην τουρκική ομάδα. Στο κατάμεστο ΣΕΦ οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 87-72 κι έκαναν το πρώτο βήμα ια την πρόκριση στο Final-Four της Ευρωλίγκας. Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κορυφαίοι ήταν ο πιο ώριμος από ποτέ Νίκολα  Μιλουτίνοφ (11π., 7ριμπ., 2ασ.), ο Ερικ Γκριν (13π., με 3/4τριπ.) και ο Βαγγέλης Μάντζαρης (14π., 6ριμπ., 1ασ., 2κλ.), ενώ σπουδαία αμυντική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (7ριμπ., 1ασ. 1κλ., 1κοψ.). Σε ρόλο οργανωτή ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης (7ασ.) και κυρίαρχος στον αέρα 0 Γιώργος Πρίντεζης (11ριμπ.) βοήθησαν και αυτή τα μέγιστα για την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στη σειρά. Το παιχνίδι κρίθηκε κατά μεγάλο βαθμό από τα ριμπάουντ, όπου οι Πειραιώτες με 47 (τα 18 επιθετικά), έναντι μόλις 28 των φιλοξενούμενων έδειξαν την όρεξη τους και την θέληση τους για την νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 13(3), Μπιρτς 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10(1), Γουότερς 6, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης 14(4).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 6(1), Χάνεϊκατ 17 Μπαλμπάι, Μπράουν 3, Οσμάν 2, Γκρέιντζερ 12(2), Ερτέλ 14(2), Πολ 6(1), Ντάνστον 8, Κερκ 4

Game 1 Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 87-72 (18-11, 42-31, 67-50, 87-72)
Game 2 Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 21/4, 21:00
Game 3 Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 26/4, 19:30
Game 4 Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 28/4, 21:15 (αν χρειαστεί)
Game 5 Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 2/5 (αν χρειαστεί)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ 1-0

Δύσκολα επικράτησε η Ρεάλ της αξιόμαχης Νταρουσάφακα με 83-75 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς. Με κορυφαίους τους Ουαναμέικερ (21π.), Κλάμπερν (15π.) και Χαραγκόντι (11π.) η καλά στημένη ομάδα του Μπλατ διεκδίκησε μέχρι και το τελευταίο λεπτό το «break». Στο ημίχρονο μάλιστα οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 36-37. Μαχητικοί σε όλο το ματς, ακόμα και όταν η Ρεάλ προηγήθηκε με 10 (76-66) 3.5 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο “δαιμονισμένος” Σέρχιο Γιουλ όμως ήταν και πάλι αυτός που χτυπάει στο τέλος. Ο Ισπανός γκαρντ ευστόχησε σε βολές κάνοντας το 78-72, 1.25 πριν το τέλος, ενώς με τρίποντο-μαχαιριά διαμόρφωσε το 81-75 με 35” να απομένουν. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε το πολύτιμο 1-0 στη σειρά, ενώ η Νταρουσάφακα του Μπλατ έδειξε ότι μπορεί και θα κυνηγήσει το “break” και στο δεύτερο παιχνίδι στην Μαδρίτη.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 9, Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 4, Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 3 (1), Αγιόν 14, Κάρολ 6 (2), Χάντερ 9, Γιουλ 23 (3), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 3.
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8 (2), Μπατούκ, Ουοναμέικερ 21 (3), Κλάιμπερν 15, Μοερμάν, Αλντεμίρ, Άντερσον 8, Ζίζιτς 5, Σλότερ, Μπέρτανς 7 (1), Χαραγκόντι 11 (3)